سئوی منفی چیست و چگونه بک لینک می تواند باعث سئوی منفی سایت شود؟
سئوی منفی چیست و چگونه بک لینک می تواند باعث سئوی منفی سایت شود؟

سئوی منفی چیست و چگونه بک لینک می تواند باعث سئوی منفی سایت شود؟، Negative SEO یا سئوی منفی به گروهی از روش‌های ناجوانمردانه اطلاق می‌شود که با هدف پایین کشیدن جایگاه وب‌سایت رقبا از صدر نتایج جستجوی گوگل انجام می‌گیرند. حتی اگر شخصیت والای شما مانع توسل به چنین روش‌های نادرستی شود، هیچ بعید نیست که بازهم رقبای شما در هر فرصتی برای ضربه زدن به کسب‌وکارتان از آن‌ها استفاده کنند.

معمولاً هنگامی‌که متوجه می‌شوید که چندین وب‌سایت بی‌کیفیت به طور همزمان شروع به بک لینک دادن به وب‌سایت شما کرده‌اند زمانی است که زیر آماج حملات رقبا قرار گرفته‌اید. این بک‌لینک‌های غیرطبیعی غالباً به مزرعه‌های لینک (مجموعه‌ای از وب‌سایت‌هایی که به صورت گروهی به یکدیگر لینک می‌دهند) یا گروهی از وب‌سایت‌های مرتبط با هم که حاوی محتوای اسپم گونه هستند، تعلق دارد. در این روش از مقالات مملو از کلمه‌های کلیدی یا انکرتکست هایی که عیناً حاوی کلمه کلیدی مورد نظر هستند استفاده می‌شود تا گوگل فریب خورده و بپذیرد که خود شما به دنبال دست‌کاری رتبه خود هستید. خرید بک لینک از سایت های حرفه ای، یکی از روش هایی است که می تواند تاثیر مثبتی بر روی سئوی سایت شما داشته باشد.

علاوه بر استفاده از وب‌سایت‌های مزرعه لینک، کپی محتوا یا حتی هک وب‌سایت نیز از جمله روش‌هایی است که بک لینک سازهای کلاه سیاه از انجام آن‌ها ابایی ندارند؛ بنابراین به‌منظور جلوگیری از نقش برآب شدن تلاش‌هایتان همیشه باید بک‌لینک‌های وب‌سایت را زیر نظر بگیرید و به دنبال پیدا کردن بک‌لینک‌های مشکوک باشید.

باید روی بک‌لینک‌های آینده دار سرمایه‌گذاری و تمرکز کنید

همیشه بک‌لینک‌هایی که به صورت طبیعی یا از طریق روش‌های کلاه سفید دریافت شده‌اند مؤثرتر هستند. درواقع، اگر به دنبال فعالیت بلندمدت و یک کسب و کار آتیه‌دار هستید، باید روی بک‌لینک‌هایی تمرکز کنید که هوش مصنوعی رو به رشد گوگل هم، هرگز نتواند هیچ نکته مشکوکی را در آن‌ها پیدا کند. ضمناً توجه داشته باشید که گوگل به سمت آینده‌ای حرکت می‌کند که ذکر بدون لینک و نه ‌فقط بک لینک به یکی از علامت‌های اعتبار و ارزش سایت تبدیل خواهد شد. البته بک لینک‌ها همچنان جایگاه خود به عنوان یکی از عوامل مهم در رتبه‌بندی سایت‌ها را حفظ خواهند کرد، اما استفاده از روش‌های ترویج برند به‌وسیله سئوی off-page یا خارجی (شبکه‌های اجتماعی، نقد و نظرات آنلاین، خدمات مشتریان و موارد مشابه) به عنوان مکمل بک لینک می‌تواند باعث پیشرفت هرچه بیشتر کسب و کار شما شود.