چگونه سرنخ تولید کنید؟
چگونه سرنخ تولید کنید؟

چگونه سرنخ تولید کنید؟، تولید سرنخ را می‌توان یکی از اولین مراحل فرایند بازاریابی و فروش دانست. اما برای این کار نیاز به طی مراحلی است که باید اصولی و به ترتیب انجام شوند. در ادامه به این مراحل اشاره می‌کنیم. برای تولید سرنخ، 4 مرحله را باید طی کنید. این مراحل عبارتند از: پیدا کردن بازار هدف محصولات، بخش بندی بازار هدف بدست آمده و ... . با ما همراه باشید تا بیشتر با این مراحل آشنا شوید.

مرحله اول: بازار هدف محصولتان را پیدا کنید

بدون پیدا کردن بازار هدفتان، فرایند بازاریابی شما بی‌هدف و آشفته است. شما باید بدانید دقیقا مخاطبان محصولتان چه کسانی هستند و برای چه به محصولتان نیاز دارند. افرادی که نیازی به استفاده از محصولتان ندارند، نمی‌توانند مخاطبان شما باشند. برای همین محصول خود را بررسی کنید و ببینید نیاز چه قشری را برطرف می‌کند.

مرحله دوم: بازار هدف به دست‌آمده را بخش‌بندی کنید

مخاطبان هدف شما زن هستند یا مرد؟ سطح درآمدشان کم است یا زیاد؟ در چه بازه سنی قرار دارند؟ در کدام محله یا شهر زندگی می‌کنند؟ این‌ها سوال‌هایی است که باید برایشان پاسخ‌های دقیقی داشته باشید. هر پاسخ، نقش تعیین‌کننده‌ای در شیوه بازاریابی و تبلیغاتتان دارد؛ برای همین در تولید لید یا سرنخ سرسری از این موضوع عبور نکنید!

مرحله سوم: هر بخش را در کجا می‌توان پیدا کرد؟

باید با توجه به ویژگی‌های هر بخش بتوانید مشخص کنید چگونه می‌توان به افراد آن بخش از مشتریان دسترسی داشت. مثلا زنان خانه‌دار را می‌توان در اینستاگرام پیدا کرد و یا به مردان بالای 60 سال احتمالا بتوان در تلگرام دسترسی داشت. شما تا نتوانید به این افراد دسترسی پیدا کنید، انگار هیچ کاری در بازاریابی برای رسیدن به سرنخ فروش انجام نداده‌اید!

مرحله چهارم: محتوای مناسب هر بخش و هر کانال ارائه دهید

پس از آن که متوجه شدید که چگونه می‌توان به هر بخش دسترسی داشت، محتوای درخور آن بخش ارائه دهید. برای مثال محتوایی که در ایمیل (ایمیل مارکتینگ) نوشته می‌شود باید رسمی‌تر و محتوایی که در اینستاگرام خود به نمایش می‌گذارید باید کمی دوستانه و خودمانی‌تر باشد. حالا سوالی که به وجود می‌آید آن است که در این محتوا چه بگویید؟

در این محتوا سعی کنید اطلاعات مفید و جامعی را در اختیار مخاطبانتان بگذارید و نیازی که آن بخش از مخاطبانتان به محصولتان دارند را به شکل ویژه‌ای بیان کنید. همچنین در انتهای محتوای خود بگویید که چگونه می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند و به شما اطلاعات تماس خود را بدهند.